Житлове питання завжди цікавило людей. І приводів тому багато: то кількість мешканців дому стрімко збільшується, то будівля стає занадто старою та непридатною для життя, то хочеться перебратися із задушливого міста ближче до природи, на свіже повітря. А де жити в такому разі? Є чудовий варіант — каркасні будинки. Вони сучасні, комфортні, екологічні, теплі узимку та прохолодні влітку. Їх можна будувати досить швидко, а ще обирати один із безлічі готових варіантів або створити власну розробку. Та й ціна на каркасні будинки порівняно доступна.

Варіанти зведення каркасного будинку

Цікаво, що понад 70 % населення в розвинених країнах живуть якраз у каркасних будинках. В Україні ця цифра значно нижча та, напевно, не сягає і 20 %. Проте такий тип будівництва заслуговує на увагу. Ми пропонуємо зведення каркасних будинків у Львові та сусідніх областях.

Загалом у світі існує кілька варіантів зведення каркасних споруд:

  1. На місці. Каркас будинку, його наповнення та обшивка виконуються одразу на будмайданчику.
  2. Панелями. Попередньо створюються панелі стін та транспортуються на місце будівництва. Там вони об’єднуються у єдиний комплекс. Далі виконуються роботи, які неможливо було провести з панелями заздалегідь. Панелі можуть бути малими чи великими, наприклад, бути повноцінною стіною чи її фрагментом. За наповненням вони бувають відкритими та закритими.
  3. Модулями. Така конструкція виглядає, як готова стіна з усіма елементами зовнішнього та внутрішнього оздоблення. На місці проведення будівництва модулі тільки з’єднуються між собою. Цей варіант існує, але на території нашої країни він поки що недоступний.

Варто зазначити, що на вартість каркасного будинку впливає не стільки варіант зведення, скільки якість використаних матеріалів, а саме деревини, утеплювача та його кількість.

Технології каркасного будівництва

Для спорудження каркасних будинків використовують різні технології:

  1. Північноамериканські (канадські). Окремі панелі виконуються заздалегідь. Вони транспортуються на місце будівництва. Тут же проводяться інші етапи: монтаж комунікацій та вентиляції, влаштування гідро- та теплоізоляції, внутрішнє оздоблення та фасадні роботи, встановлення вікон та дверей. Тобто переважна більшість робіт виконується безпосередньо на об’єкті.
  2. Європейські (німецькі). Значна частина робіт також виконується безпосередньо на ділянці. Готові елементи об’єднуються в повноцінний будинок. Проводяться завершальні етапи будівництва — зовнішнього та внутрішнього оздоблення будинку. Проте ця технологія вимагає більш відповідального ставлення щодо вибору матеріалів та якості виконання робіт.
  3. Зараз найпопулярніший варіант (завдяки доступності) — каркасний будинок, зведений із невеликих SIP-панелей, дерев’яного каркаса з наповнювачем із пінополістиролу.
  4. Скандинавський. Каркас із наскрізними стійками. Стійки всіх зовнішніх стін цільні і проходять через усі яруси.
  5. Сферичний (купольний). Така домівка виглядає досить екзотично. Вона більш економічна в плані витрачених будівельних матеріалів та потребує менше енергії для опалення, якщо порівнювати з каркасною спорудою такої ж площі.

Під час розробки каркасного будинку можна комбінувати елементи різних типів або вводити нові модифікації відповідно до умов певної місцевості чи бажань замовника. Та й технології будівництва вдосконалюються, з’являються нові матеріали. Досить складно вгадати, яке майбутнє чекає на каркасні будинки. Але можна з впевненістю сказати, що вони стануть ще більш затребуваними та досконалішими.

Переваги каркасних будинків

Перевага каркасного будинку полягає в тому, що він вартує на чверть менше, ніж дім, зведений за будь-якою іншою технологією. Та й на виконання більшості інших робіт у такому будинку знадобиться менше часу. Тож замовник економить на послугах із будівництва. Дерев’яні каркасні забудови, на відміну від цегляних, бетонних чи кам’яних, потребують не таких міцних фундаментів. Це, знову ж таки, економія. Зрештою менш міцний фундамент більш екологічний. Він не так сильно деформує ґрунт, а тому майже не впливає на режим ґрунтових вод на ділянці будівництва.

Помітна економія і в опаленні каркасного будинку. Він значно краще тримає температуру всередині в порівнянні з цегляними чи газобетонними домами. Каркасний будинок «під ключ» зводиться дуже швидко. За пів року можна встигнути зробити всі необхідні роботи. Він не дає усадки стін, тому оздоблення можна проводити одразу після зведення коробки. А після цього вже завозити меблі та облаштовувати побут. До речі, за потреби каркасний будинок можна збільшувати, надбудовувати ще один поверх. І для цього не знадобиться шукати якийсь тимчасовий прихисток — можна жити в себе вдома. А саме будівництво можна здійснювати у віддалених від інфраструктури районах.

Каркасні будинки підходять для різних кліматичних зон. Вони витримують значні сезонні перепади температур. Завдяки цьому такі домівки набули популярності в країнах із досить холодним кліматом, як-то Канада чи північна Європа. До того ж каркасні будинки витримують сильний вітер (аж до 250 км/год) та значні снігопади.

Руйнуємо міфи та робимо надійні каркасні будинки

Існує чимало міфів щодо таких споруд. Найчастіше їх вважають пожежонебезпечними. Проте така думка хибна, бо дерев’яні балки, які використовуються для зведення опорної конструкції, оброблюються спеціальними захисними засобами. Усередину стін вкладається негорючий утеплювач. Здебільшого доступні кілька варіантів наповнення стін: пінопласт, кам’яна чи базальтова вата, ековата чи інші матеріали (як-от стружка, льон). Наголосимо, що всі вони пожежобезпечні. Друга хибна думка — неспроможність каркасних будинків встояти перед шкідниками. Матеріали будівництва оброблюються засобами від комах та гризунів, які є безпечними для людини. Третій міф — низький рівень шумоізоляції. Шум досить добре поглинає утеплювач. А для повної шумоізоляції можна використовувати додаткові матеріали.

Аби каркасні будинки були теплими, довговічними, міцними, потрібно витримувати суворі технологічні вимоги. Це актуально для тих споруд, що повністю зводяться на ділянці, та тих, що частково виготовляються заздалегідь. Саме через невиконання цих вимог каркасне будівництво втрачає репутацію. Та й в Україні ще мало в кого є достатній досвід у цій сфері. Є лишень напрацювання щодо зведення «фінських будиночків» та інших найдешевших варіантів каркасного будівництва, які із сучасними технологіями мають мало чого спільного.

Проте спеціалізованих норм та вимог, встановлених на законодавчому рівні, не існує. Є лише загальні будівельні норми та правила, а також ті, що стосуються дерев’яних конструкцій. Їх ми виконуємо на повну, а ще слідуємо за європейськими технологіями будівництва.

Зрештою, каркасне будівництво актуальне не тільки для споруд житлового призначення, а й, наприклад, для кемпінгів, турбаз, складів, кафе, торгових павільйонів, готельно-ресторанних комплексів, сільськогосподарських та промислових споруд.

Подзвонити